Рекреација

Мареј и Каловеј Кентаки се познати како еден од најпријателските, најпријателните заедници во Америка и, всушност, биле именувани како такви и од Ранд МекНели и од УСА Денес. За детални информации за сè што можеме да понудиме, посетете ја Тура Мареј дом на нашиот ценет партнер Бирото за конвенции и посетители на Мареј. Во меѓувреме, еве само неколку од опциите што го прават Мареј „да се чувствува како дома“.

Рекреација

Земјиште меѓу езерата

Една од најголемите туристички атракции во Кентаки, Земјата меѓу националното рекреативно подрачје на езерата управува со повеќе од 170,000 XNUMX хектари шуми, мочуришта и отворени земјишта на полуостровот помеѓу езерото Кентаки и Баркли во Западен Кентаки и Тенеси. Ова место прави совршена локација за кампување, излети, пешачење, риболов, јавање на коњ, пловење со брод, преглед на дивиот свет и спортови на вода.

Езерото Кентаки

Езерото Кентаки и Баркли, споени со канал со слободен проток, формираат едно од најголемите вештачки водни тела во Северна Америка. Во комбинација, двете езера имаат повеќе од 4,000 милји крајбрежје и 3,000 милји вода

Голф

Американското здружение на архитекти за голф го назначи Меморијален терен за голф Милер како еден од најдобро дизајнираните курсеви со 18 дупки во Америка. Претставува уникатен предизвик за натпреварувачки и рекреативни голфери. Мерејќи 6,592 јарди од титулата во шампионатот, распоредот на пар-71 има две различни девет за кои е потребен широк спектар на правење пука. Надворешната деветка е поставена на ридски терен и бара прецизно утврдување на точност од зелена до зелена, додека внатрешната половина ја наградува должината и точната игра со долго железо. Објектот, исто така, нуди две големи вежби за ставање зелена боја, како и широк дво-ниво маички за вежбање и простран опсег за возење од 315 дворови.

Други терени за голф во Мареј вклучуваат Земја клуб Мареј, Клуб на оукс кантри, и Пар 3 на Саливан.

Лов и риболов

За ловџиите, во оваа област има повеќе од 250 дена ловни сезони, надополнети со огромно ловиште. Високо на списокот за региони, ловците се бело опав елени. Кентаки редовно е во првите пет држави во производство на елен со книги за плочи. Во близина на Националниот засолниште за диви животни на реката Кларкс нуди отворен лов во богати тврдо дрво. За повеќе информации за ловот во Кентаки, како и за сезоните на лов, Кликни тука, и за повеќе информации во врска со езерото Кентаки и езерото Баркли, Кликни тука.

Организирани спортови

Покрај бројните организирани спортски настани и тимови на локалните паркови, граѓаните на округот Мареј и Каловеј се одлични fansубители на средношколски фудбал, кошарка и да, дури и фудбал. Но, она за што сме најстраствени е Државниот универзитет Мареј. Во GoRacers.com можете да добиете вкус на нашата страст за бројните можности да станете обожавател на сè, од одбојка до нашата горда традиција на машка кошарка, која има освоено 19 шампионати во регуларната сезона на Конференцијата во Охајо, 15 шампионати на ОВЦ турнири и 15 настапи во НЦАА Турнир.

Паркови и рек

Парковите се витален дел од секоја заедница, а Мареј е горд што е дом на повеќе паркови, покривајќи 164 хектари земја. Делумно благодарам на паркови во заедницата, Мареј е прогласен за разигран град на САД осум години по ред.

926 Северна 16 -та улица, апартман 110
Мареј, KY 42071
 -270 762 3789-     -270 752 7521-
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Вие треба да вклучите JavaScript за да ја видите.
Авторски права © Корпорација за економски развој Мареј-Каловеј. Сите права се задржани. | Општи услови
Веб дизајн од EyeSite Creations